حج یکی از فریضه های دین اسلام است و سالانه مسلمانان زیادی برای بجا آوردن با خرید فیش حج این کار را انجام می دهند. سال آینده ما با حج تمتع سال ۹۹ روبرو هستیم و افراد زیادی مایل هستند که از قیمت فیش حج تتمع باخبر شوند. اطلاع یافتن از قیمت ها به افراد کمک می کند تا برنامه ریزی های مالی و غیر مالی خود را به بهترین صورت انجام دهند. در ادامه بصورت کامل در مورد حج صحبت خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

فیش حج چیست؟

اصلی ترین سوالی که معمولا به آن پرداخته نمی شود این است که اصلا فیش حج چیست و چه کاربردی دارد؟ در واقع فیش حج همان سند ثبت نام حج می باشد. اگر بخواهیم بصورت کلی تر آن را تعریف کنیم باید بگوییم که فیش حج یک سند است که به شخصی که هزینه ی آن را پرداخت کرده است از طرف سازمان حج و زیارت به او داده می شود. در ادامه می خواهیم به برخی از احکام فیش حج بپردازیم که شاید کمتر به آن ها توجه شده است.

قیمت فیش حج در سال آینده

همانطور که احتمالا خودتان هم می دانید، فیش حج را عده ی محدودی می توانند، تهیه کنند چرا که ظرفیت هر کشور برای ارسال حجاج محدود است، از همین رو هر ساله عده ی محدودی می توانند از ایران برای بجا آوردن این فریضه به عربستان بروند. افراد زیادی هستند که مدت زمانی را در انتظار نشسته اند تا قرعه به نام آن ها بیفتند و بتوانند به این سفر الهی بروند.

برخی از افراد که دارای تمول مالی هستند، ترجیح می دهند به جای انتظار طولانی و بلند مدت، فیش حج را خودشان در بازار آزار خریداری کنند که گزینه ی خوبی برای افرادی که توانایی مالی کافی دارند، به نظر می رسد. قیمت فیش حج در بازار آزاد برای آن که بتوانید خریداری کنید را عوامل مختلفی تعیین می کنند. شاید می پرسید که این عوامل چه هستند که می توانند در خرید فیش حج یک شخص تاثیرگذار باشند؟ در ادامه می خواهیم بصورت خلاصه این عوامل را بررسی کنیم.

قیمت دلار

یکی از عوامل مهم و بسیار تاثیرگذار در قیمت فیش حج، قیمت دلار است. در واقع هرچه قیمت دلار بالاتر برود، قیمت فیش حج نیز افزایش پیدا می کند. با افزایش قیمت، تعداد کسانی که می توانند فیش حج را خریداری کنند، معمولا کاهش پیدا می کند.

خرید فیش حج

خرید و فروش حج واجب در تهران ۰۹۱۲۱۳۲۱۱۵۳

هزینه ی ثبت نام سازمان حج و زیارت

حج و زیارت یک نهاد دولتی محسوب می شود که افراد زیادی به آن مراجعه می کنند تا بتوانند از طریق آن به این سفر مقدس بروند. هزینه ی ثبت نام سازمان حج و زیارت معمولا سالانه تغییر می کند و این موضوع می تواند بر روی خرید فیش حج نیز تاثیر خود را بگذارد.

سال اعزام به حج

از اصلی ترین عوامل بر روی قیمت فیش حج، سال اعزام است. شما پس از خرید فیش حج متوجه خواهید شد که سال اعزام شما چه زمانی است! هر چه زمان اعزار نزدیک تر باشد، فیش حج از قیمت بالاتری برخوردار است به همین دلیل فیش حج تمتع سال ۹۹ نسبت به سال ۱۴۰۰ قیمت بالاتری دارد چرا که سال اعزام آن نزدیک تر است.

فیش حج را چگونه از شخصی به شخص دیگر انتقال می دهند؟

معمولا سوال اصلی کسانی ک قصد خرید فیش حج را دارند، این است که چگونه باید فیش حج را که به نام شخص دیگری است به نام خود بزنند. برای این کار ساده ترین راه این است که شما از طریق اینترنت بتوانید افرادی را پیدا کنید که قصد فروش فیش حج را دارند. سپس با آن ها ارتباط برقرار کنید و بر روی یک قیمت توافق کنید. پس از توافق بر روی قیمت فیش حج که از طریق عوامل قیمت دلار، هزینه ی ثبت نام سازمان حج و زیارت و سال اعزام به حج تعیین می شود، شما باید همراه با شخص فروشنده به یک محضر مراجعه کنید.

مراجعه به محضر برای انتقال سند باعث می شود که کار بصورت قانونی انجام شود. البته بعد از محضر کار تمام نشده است و شما باید به سازمان حج و زیارت مراجعه کنید و از مسئولین مربوطه بخواهید که از طریق سایت سازمان حج و زیارت نیز مالکیت فیش را به شما منتقل کنند. در این موارد بهتر است که از یک شخص آگاه کمک بگیرید تا افراد سودجود نتوانند به شما ضرری برسانند.

واگذاری فیش حج چه حکمی دارد؟

طبق فتوای مراجع عظام تقلید تنها در صورتی می توان به خرید فیش حج دست زد که خرید و فروش آن منع دولتی نداشته باشد در غیر این صورت این کار جایز نیست! همچنین فرموده اند که قیمت فیش حج برای واگذاری باید در قالب مصالحه تعیین شود.

آیا به وجه فیش حج خمس تعلق می گیرد؟

در حقیقت شما برای دریافت پاسخ این سوال می توانید از طریق دفتر مرجع خود اقدام کنید چرا که در آن اختلاف است. برخی از مراجع فرموده اند در صورتی که مبلغ پرداختی برای ثبت نام حج سال خمسی بر آن نگذشته باشد و فرد در همان زمان باقی مانده تا سال خمسی به حج برود، خمس به او تعلق نمی گیرد.

در صورتی که صاحب فیش حج فوت کند چه باید کرد؟

برخی از افراد می پرسند در صورتی که صاحب  فیش حج فوت کند آیا می توان فیش حج را به کسی که می خواهد خرید فیش حج انجام دهد، فروخت؟ نظر مراجع تقلید در رابطه با این سوال، این است که اگر شخص در وصیت نامه خود اشاره ای به این موضوع نکرده باشد، وراث می توانند فیش حج را با قیمت فیش حج روزمره به فروش برسانند و نیازی نیست که از شخصی بخواهند که حج را بصورت نیابتی برای شخص انجام دهد.

احکام فروش فیش حج

خرید فیش حج از خانواده صاحب فیش حج که فوت کرده است، آیا امکان پذیر است؟ آیا شرع اجازه این کار را می دهد؟ در رابطه با این موضوع باید گفت در صورتی که بتوان با فروش فیش حج کسی را به حج نیابتی فرستاد در صورتی که تنها ورثه شخص رضایت داشته باشند، می توان این کار را انجام داد در غیر این صورت امکان پذیر نیست.

همچنین در صورتی که وراث رضایت نداشته باشند و یا کم سن باشند باید فیش حج به شخصی که قصد خرید فیش حج را دارد، فروخته شود. پس از فروش فیش حج باید سهم وراثی که ناراضی یا کم سن بودند به صورت تمام و کمال پرداخت شود.

یکی از مسئله های مهم که زیاد پیش می آید این است که صاحب فیش حج در زمانی که قصد خرید فیش حج را داشته است طبق احکام شرعی دارای شرایط استطاعت بوده است اما هنگامی که نوبتش می شود، استطاعت ندارد. مراجع عظام تقلید فرموده اند که شخص می تواند در این زمان با فروش فیش حج، مبلغ آن را در حوزه دیگری هزینه کند و مشکلی از این بابت نیست.

حکم خرید فیش حج آزاد

آیا قیمت فیش حج در حکم خرید فیش حج آزاد تاثیرگذار است؟ بحثی که این جا مطرح می شود این است که کسی که توانایی خرید فیش حج بصورت آزاد را دارد، با این کار به سختی زیادی نمی افتد و این کار باعث ذلت او نمی شود، حج بر او واجب می شود و باید به این سفر مقدس برود.

همچنین اگر صاحب فیش حج از متوفقی فیش را به ارث برده باشد و شرایط بالا را داشته باشد، رفتن به حج بر او واجب می شود. برخی از مراجع تقلید در این زمینه، این نکته را یادآوری کرده اند که قیمت فیش حج نباید در حدی باشد که حق حج گذار، ضایع شود.

حج تمتع چیست؟

تا الان در مورد خرید و فروش فیش حج و قیمت آن زیاد صحبت کردیم. همچنین به احکام مربوط به آن بصورت کامل پرداختیم تا سوالی در این رابطه بوجود نیاید. در ادامه می خواهیم به این موضوع بپردازیم که حج تمتع چیست و چرا برای برخی از افراد خرید فیش حج و رفتن به این سفر واجب می شود؟ با ما همراه باشید.

همانطور که شاید از قبل اطلاع داشته باشید، حج تمتع یکی از فرعیات دین مقدس اسلام است. در رابطه با این فریضه آماده است که در صورتی بر شخصی واجب می شود که شخص دارای شرایط استطاعت باشد و بتواند به این سفر برود. در ادامه به احکام استطاعت می پردازیم.

فیش حج

خریدار فیش حج تمتع در مشهد ۰۹۱۵۶۹۲۹۲۰۱

استطاعت حج به چه معناست؟

همانطور که می دانید، حج واجب در طول عمر یک مسلمان تنها یکبار بر او واجب می شود و این در صورتی است که او دارای شرایط استطاعت باشد. همچنین شخص اگر بخواهد، می تواند دوباره به این سفر برود که در این صورت مستحب است.

استطاعت حج به معنای این است که شخص توانایی های لازم برای رفتن به سفر مکه و انجام اعمال را داشته باشد. در این صورت شخص دارای استطاعت است و باید به این سفر برود. استطاعت در چهار بعد مطرح می شود که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

بعد مالی استطاعت

شخص باید بتواند، هزینه های سفر خود را بپردازد و برای این کار به سختی زیادی نیفتد چرا که در غیر این صورت دارای استطاعت مالی نیست و حج بر او واجب نیست.

بعد استطاعت امنیتی

جان شخص باید در امان باشد. در صورتی که این سفر جان او را به خطر بیندازد، او دارای استطاعت امنیتی نیست و نمی تواند حج را بجا بیاورد.

بعد استطاعت سلامت بدنی

شخص باید توانایی انجام اعمال حج را داشته باشد، در این صورت شخص دارای استطاعت سلامت بدنی است.

بعد استطاعت زمانی

این بعد از استطاعت حج به آن معنا است که شخص زمان کافی برای رفتن به مکه و انجام مناسک حج را داشته باشد.

آیا شخص می تواند هزینه حج تمتع خود را قرض کند؟

یکی از سوالاتی که مطرح می شود، این است که آیا می توان برای خرید فیش حج، هزینه آن را قرض کرد؟ این سوال برای کسانی مطرح می شود که خودشان نمی تواند قیمت فیش حج را بپردازند و برای تامین آن نیازمند پول بیشتری هستند. مراجع عظام تقلید در این زمینه فرموده اند:

شخصی که با قرض گرفتن از اشخاص دیگر می خواهد هزینه های سفر حج واجب خود را تامین کند و به این سفر برود، مستطیع نیست و استطاعت مالی ندارد. به همین علت حجی که به جا می آورد، حج واجب محسوب نمی شود. البته برخی از مراجع فرموده اند که اگر شخص بتواند به آسانی هزینه های قرض گرفته شده را بازگرداند، مشکلی نیست. برای اطلاعات بیشتر می توانید با دفتر مرجع تقلید خود تماس بگیرید و از آن ها سوال بپرسید.

آیا قرض گرفتن برای حج تمتع، واجب است؟

یکی از مباحثی که مطرح می شود این است که آیا شخص می تواند برای خرید فیش حج پول قرض کند؟ آیا این کار واجب است؟ این سوال به این دلیل مطرح می شود که قیمت فیش حج با توجه به مسائلی مانند قیمت دلار در حال افزایش است. برخی از مراجع در این زمینه نظرات متفاوتی دارند اما نظر بیشتر مراجع این است که اگر شخص به اندازه قیمت فیش حج دارای استطاعت مالی است اما فعلا شرایط استفاده از منابع مالی خودش را ندارد بر او واجب است که هزینه حج تمتع خود را قرض کند و به این سفر برود.

آیا بخشیدن هزینه حج به شخصی باعث استطاعت او می شود؟

در برخی موارد ممکن است که هزینه حج را به شخصی ببخشند اما مسئله مهم این است که آیا این شخص دارای شرایط استطاعت مالی حج می شود؟ یعنی بر شخص واجب است که به حج تمتع برود؟ نظر اکثر مراجع عظام تقلید این است که شخص دارای شرایط استطاعت مالی است و بر او واجب است که به حج تمتع برود.

یعنی شخص می تواند با خرید فیش حج با مالی که به او بخشیده شده به حج برود.

آیا قبول کردن هزینه های حج تمتع یک شخص، باعث استطاعت او می شود؟

یکی از بحث های خیلی مهم در زمینه خرید فیش حج این است که آیا شخصی که هزینه های سفرش توسط شخص دیگری پرداخت می شود، مستطیع محسوب می شود؟ آیا حجی که او بجا می آورد، حج واجب نام دارد؟ در این زمینه گفته شده است که اگر شخصی که به او وعده داده شده است، از وعده داده شده به خود مطمئن است، حج بر او واجب است.

آیا شخصی که قبلا استطاعت داشته اما الان ندارد، باید به حج برود؟

یکی از مسائل مهم این است که شخصی که قبلا ثروتمند بوده و می توانسته است که به حج برود اما نرفته است، باید به حج برود؟ در واقع آیا حج واجب بر او واجب است؟ جواب این است که شخص باید هر طور که شده با هر سختی به حج واجب برود چرا که زمانی که استطاعت داشته این کار را نکرده است. او باید خرید فیش حج را حتی با پول قرض گرفته شده انجام دهد.

یکی دیگر از سوال هایی که مطرح می شود این است که شخصی پیر و ناتوان شده است، باید چکار کند؟ گفته شده است که او می تواند با پرداخت قیمت فیش حج بخ یک شخص او را برای انجام حج تمتع به جای خود، اجیر کند. به این طریق او توانسته است که حج تمتع را بجا آورد.

حج در قرآن و روایات به چه صورت است؟

یکی از مسائل مهم که باید اشخاصی که می خواهند خرید فیش حج انجام دهند باید از آن مطلع شوند، جایگاه ویژه حج تمتع در قرآن و روایات است. قیمت فیش حج در برابر جایگاه ویژه حج عددی نخواهد بود اگر شما بتوانید این جایگاه ویژه را درک کنید. از همین رو به شما توصیه می کنم که این بخش را با دقت هر چه تمام مطالعه کنید.

همانطور که خداوند متعال فرمود: اولین خانه ای که در آن برای عبادت خلق، درست شده است در شهر مکه قرار دارد و این خانه مایه ی برکت و هدایت تمامی جهانیان است.

ما انسان ها در باتلاق های زندگی روزمره ماشینی و دنیایی خود غرق شده ایم و دچار دروغ ها و گناهان مختلف شده ایم. ممکن است با مشکلات مختلف کاری، شغلی، مالی، خانوادگی و … دست و پنجه نرم کنیم. همه ی این مسائل شاید باعث شوند که یک شخص از فطرت اصلی خود بدور باشد. دور افتادن از این فطرت باعث می شود که شخص احساس خوبی نداشته باشد. در دین مقدس اسلام به انسان توصه شده است که یک سفر مقدس را برای دوری از این زنگار های دل و روح به جای آورد.

حج تمتع که با خرید فیش حج می توانید آن را انجام دهید، یکی از بهترین راه هایی است که انسان می تواند آن را برای از بین بردن زنگارهای دل و روح خود استفاده کند. شما در این سفر چیزی را بدست می آورید که چیزهایی مانند قیمت فیش حج در برابر آن هیچ ارزشی نخواهند داشت. شما از بندهای خود رها می شوید و به سمت خدا می روید.

شاید انسان نتواند درک کند اما در تک تک کارهایی که در این سفر مقدس و الهی انجام می شود، رازهایی بزرگ نهفته است. کارهایی مانند لبیک گفتن، طواف بر دور خاانه خدا، به جای آوردن نماز و سعی، قربانی کردن گوسفند، تراشیدن سر و … همه دارای حکمت هایی هستند که شاید انسان نتواند، آن ها را درک کند. افرادی که قصد رفتن به این سفر را دارند، بهتر است که از بخشی از این حکمت ها مطلع شوند تا سفر پربارتری داشته باشند.

شخصی که به این سفر الهی می رود، متوجه خواهد شد که فطرت اصلی خویش را با ندای لبیک گفتن تا دوباره پیدا می کند. دوباره ندای درونش با او سخن خواهد گفت و او را به سمت خدا پیش خواهد برد. در این سفر انسان از پوشیدن جامعه های رنگارنگ دست بر می دارد و با دیگر همنوعان خود هم لباس خواهد شد. او با این کار نه تنها از خودنمایی و لذت گرایی دور می شود بلکه با دیگر همنوعان خود در برابر قدرتی عظیم تر، سر خم خواهد کرد.

تمامی کارهای بزرگ در این سفر حج انجام می شوند. انسان تنها با خرید فیش حج در صورت استطاعت می تواند به این سفر برود تا وحدت، عبادت، سیاست، ایمان، اتحاد و آزادی را با چشمان خود ببیند. همه این ها چیزهایی هستند که انسان با بهای کمی می تواند بدست آورد. شاید در ظاهر بهای این سفر قیمت فیش حج باشد اما در واقع انسان باید آماده این چنین سفری باشد.

امام صادق و حج تمتع

امام صادق علیه السلام در مورد حج یک حدیث بسیار زیبا دارند. ایشان می فرمایند که:

“وقتی که حاجی وارد مکه میشود، خداوند دو فرشته برای او میگمارد. تا طواف و نماز و سعی او راحفظ نمایند.و وقتی که در عرفه می ایستد، راست او را میزنند. و می گویند نگران گذشته نباش پس بنگر در اینده چگونه خواهی بود.”داخل شدن به کعبه وارد شدن به رحمت خداست.”

خرید فیش حج در واقع کاری است که شما در ازای پرداخت قیمت فیش حج به بانک انجا می دهید. شما با داشتن این سند می توانید با مراجعه به سازمان حج و زیارت در زمان مقرر شده به این سفر بروید. در واقع برای رفتن به این سفر الهی، مهم ترین برگه و سندی که شما به آن نیاز دارید، همان فیش حج است.

فروش فیش حج

آیا حج، واجب است؟

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، حج در صورتی بر شخص واجب می شود که او دارای شرایط خاص آن باشد. در واقع حج جزو فروع دین است. همانطور که احتمالا شما هم می دانید، احکام دین مقدس اسلام به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم بندی می شوند. حج تتع جزو دسته فرعی است که در ادامه بیشتر در این رابطه صحبت خواهیم کرد.

اصول دین اسلام عبارت اند از ۵ چیز: توحید، نبوت، معاد، امامت و عدل اما فروع دین مقدس اسلام عبارت اند از ۹ چیز: نماز، روزه، زکات، حج، جهاد، خمس، امر به معروف و نهی از منکر، تولی و تبری

اگر می خواهید در رابطه با این احکام بیشتر بدانید، می توانید با مراجعه به منابع اسلامی و دینی، جواب سوال های خود را پیدا کنید. همانطور که متوجه شدید، خرید فیش حج تمتع و پرداخت قیمت فیش حج جزو فروع دین است و تنها زمانی بر شما واجب می شود که دارای استطاعت مالی، سلامت بدنی، امنیت و زمانی باشید.

مراسم حج تمتع در چه زمانی برگزار می شود؟

اکثر کسانی که با خرید فیش حج و پرداخت قیمت فیش حج می خواهند به این سفر الهی بروند، می دانند که زمان آغاز این مراسم بزرگ در شهر مکه دهه اول ذی الحجه می باشد. همانطور که می دانید، ذی الحجه از ماه های قمری است. تمامی اصول و قواعد خاص این مراسم در هنگام آغاز آن، رعایت می شود.

در ادامه بصورت خلاصه تمامی شرایطی که باید برای این سفر را داشته باشید، بیان کرده ایم که می تواند راهنمای شما باشد که آیا این سفر بر شما واجب است یا خیر:

 • توانایی پرداخت هزینه های سفر و انجام مناسک
 • پرداخت هزینه های زن و زندگی بعد از تمام شدن سفر و بازگشت به خانه
 • توانایی جسمی و سلامتی برای بجا آوردن اعمال حج

اگر شما شرایطی که در بالا شد را دارید، باید بدانید که این سفر الهی بر گردن شماست و باید آن را انجام دهید در غیر این صورت شما استطاعت لازم را ندارید که در بالاتر به توضیح کامل آن ها پرداختیم.

عمره تمتع با حج تمتع چه تفاوت هایی دارد؟

یکی از مسائلی که باید در رابطه با آن به اندازه کافی صحبت شود، این است که شخص باید در ابتدا عمره تمتع را بجا آورد و سپس بعد از آن به حج تمتع بپردازد. شاید می پرسید که اعمال این عمره ها چیست؟ در ادامه پاسخ شما را بصورت کامل داده ایم:

اعمال حج عمره تمتع

در احکام اسلامی آماده است که اعمال حج عمره تعمتع به ترتیب عبارت اند از:

 • احرام در یکی از مناطق تعیین شده برای این کار
 • طواف کعبه یا خانه خدا
 • خواندن و بجا آوردن نماز طواف
 • سعی بین صفا و مروه طبق احکام خاص آن
 • کوتاه کردن ناخن یا موی سر (البته اتفاق نظر است که تراشیدن سر بهتر است)

بعد از پرداخت قیمت فیش حج و دریافت آن شخص باید اعمال حج تمتع را بجا آورد که عبارت است:

 • احرام بستن در شهر مکه کشور عربستان سعودی
 • توقف کردن در صحرای عرفات در زمان خاص خود که ظهر روز نهم ذی الحجه تا غروب است
 • توقف در مشعرالحرام در زمان خاص آن یعنی شب ۱۰ ام ماه ذی الحجه تا طلوع خورشید روز ۱۱ ام ماه ذی الحجه
 • سنگ زدن به جمره عقبه که نماد شیطان است در روز عید قربان
 • قربانی کردن گوسفند
 • تراشیدن سر بصورت کامل یا کوتاه کردن بخشی از مو یا ناخن
 • بجا آوردن طواف حج
 • خواندن نماز طواف کعبه که بعد از طواف باید انجام شود
 • سعی بین صفا و مروه طبق احکام اسلامی خاص آن
 • طواف نسا
 • نماز طواف نسا
 • بیتوته در منا
 • بجا آوردن واجبات روزهای تشریق

این ها اعمالی است که تنها یکبار بر انسان مستطیع واجب می شود تا بجا آورد. باید بدانید که شخص با خرید فیش حج یا پرداخت قیمت فیش حج می تواند به این سفر الهی برود. همانطور که احتمالا خودتان هم می دانید، دادن تمامی مال های دنیا در برابر جایگاه ویژه این حج و فضای روحانی آن، اهمیتی ندارد.

قیمت فیش حج  و ارتباط آن با تعداد زائران

همانطور که در ابتدا گفتیم، حج تمتع بر اساس ظرفیتی که به کشورهای اسلامی داده می شود، می تواند تقسیم شود. افراد زیادی هستند که سالانه برای رفتن به این سفر مقدس درخواست می دهند و باید منتظر بمانند تا زمان رفتن آن ها فرا رسد، اما اگر کسی بتواند با پرداخت پول بیشتر و خرید فیش حج بصورت آزاد این کار را انجام دهد، نیازی نیست که حتما سال ها منتظر بماند.

طبق آخرین اخباری که از سازمان حج و زیارت بدست آمده است، از کشور ایران هشتاد و شش هزار و پانصد نفر، زائر و خدمه به عربستان بروند و در مراسم الهی حج شرکت کنند. البته شایعاتی وجود دارد که ایران درخواست دارد تا افراد بیشتری را به این سفر بفرستد. عدم قبول این درخواست یا قبول کردن آن از سوی عربستان هنوز مشخص نیست.

در تفاهم نامه هایی که بین  ایران و عربستان امضا شده است به موارد مهمی پرداخته شده است تا دیگربار شاهد اتفاقات وحشتناکی مانند حادثه منا نباشیم! همچنین طبق گفته های سازمان حج و زیارت، در حال تلاش هستند تا قیمت فیش حج تمتع را پایین بیاورند تا افراد بیشتری بتوانند به این سفر معنوی و الهی بروند.

فروش فیش حج آیا مشکل شرعی دارد؟

قبل از پاسخ دادن به این سوال باید بدانید که قیمت فیش حجی که به فروش می رسد از مبلغی که برای ثبت نام آن داده شده است به مراتب بیشتر است اما مراجع عظام تقلید در این زمینه فرموده اند که اگر این کار منع قانونی نداشته باشد، از نظر شرعی مشکلی ندارد.

اگر شما هم قصد خرید فیش حج از یک شخص را دارید، بهتر است در رابطه با مسائل قانونی و شرعی آن اطلاعات کافی داشته باشید تا دچار مشکلی نشوید. در بالاتر می توانید، جواب سوالات خود در این زمینه را بصورت کامل پیدا کنید.

خرید فیش حج از دلالان

یکی از مسائلی که متاسفانه در این زمینه وجود دارد، این است که برخی افراد بدون داشتن اطلاعات کافی در این زمینه حاضرند که مبالغ بالایی برای خرید فیش حج به دلالان بپردازند. شما باید بدانید که قیمت فیش حج آن قیمتی که توسط یک دلال گفته می شود، نیست بلکه به مراتب پایین تر است.

این مشکل از آن جا نشات می گیرد که اشخاصی به خاطر مدت زمان طولانی انتظار خسته شده اند و می خواهند که زودتر به این سفر معنوی بروند. اگر در این رابطه دچار نگرانی هایی هستید، می توانید با مشورت باما خیال خود را راحت کنید. ما به شما کمک خواهیم کرد که فیش حج را با قیمت مناسب و متعادل خریداری کنید و مورد استفاده سودجویان قرار نگیرید.

نکات پایانی در مورد خرید و قیمت فیش حج

طبق آمارهای اعلام شده از کشور عزیزمان ایران، حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر خواستار این هستند که به حج تمتع بروند. همانطور که احتمالا شما هم متوجه شدید برای ارسال این جمعیت حداقل زمان لازم ۱۵ سال است. این موضوع دلیل اصلی راه افتادن معاملات خرید و فروش فیش حج شده است.

مروری بر شرایط فیش حج در سال های گذشته

پس از فاجعه منا در سال۹۴ و تبعات ان برای کل جهان و خصوصا کشورمان ایران ، مردم دنیا علی الخصوص ایرانیان عزیز  از حج سال بعد استقبال  بسیار کمی  به عمل آوردند به طوری که سازمان حج و زیارت در دفعات مختلف  از دارندگان فیش های حج تمتع  دعوت کرد  جهت ثبت نام اقدام کنند .حتی فیشهای حج که نوبت ان ها نرسیده بود که در حالت عادی نوبت اعزام آن ها  نسبت به همان تاریخ شاید چیزی حدود  ۵  الی ۶   سال طول می کشید .در هر صورت حج ۹۵  با توجه به اینکه  کشور عربستان در صدد جبران بر آمد بخوبی برگزار شد و از سال بعد ان حج دوباره به روال عادی خود برگشت و استقبال از ان حتی از گذشته هم بیشتر شد. به نحوی که سازمان حج فیشهای ثبت نامی خود را  در بازه زمانی  حدود  ۲ ماه  فراخوان  میکرد  و کاروان ها به سرعت تکمیل میشد.

بطوریکه فراخوان  جهت حج ۹۷  فیشهای ثبت نامی تا ۳۰/۱۰/۸۵  بود  و فراخوان  جهت حج  ۹۸  فیشهای ثبت نامی تا  ۱۵/۲/۸۵ یعنی عملا به علت استقبال فرااوان سازمان حج و زیارت توانست ۴۵  روز از فیشهای ثبت نامی را اعلام کند یعنی بر طبق این روال  دارنده ی فیشهای  سال ۸۶ (لازم به توضیح است که اخرین ثبت نام فیش  حج تمتع ۱۲/۱۳۸۶ و تعداد بسیار محدودی نیز  از ۱۳۸۷  می باشد). و با احتساب هر ۲ ماه فیش حج  نسبت به تاریخ  اعزام دارنده  فیشهای  تا  ۱۵/۱۲/۸۵  که البته بر اساس تجربه و توضیحات بالا می باشد.به عنوان مثال تاریخ اعزام دارنده فیش  حج پایان سال ۸۶  ، تاریخ اعزامش حدود   ۵  الی ۶ سال  بعد می باشد. برای حج ۹۹  نیز  در دو مرحله تا ۱۵/۲/۱۳۸۶ سازمان حج و زیارت اعلام فراخوان نمود. اما از ۶ ماه گذشته ناگهان  جهان درگیر بیماری  فراگیر کرونا  شد  که به تدریج در سطح کره خاکی  پخش شد و کل دنیا را از هرنظر  تحت  تاثیر آثار خرب خود قرار داد.

تاثیر ویروس کرونا به نحوی  شد که حج تمتع  را که بزرگترین  اجتماع مسلمانان در کل جهان  می باشد را نیز تحت تاثیر قرار داد که به این خاطر حج تمتع برگزار نمی شود.بطوریکه از  ۲  تا۳ ماه گذشته حتی کعبه مکرم نیز  درب هایش  روی مشتاقان بسته شد

البته عربستان نیز مانند دیگر کشورهای دنیا  در انتظار تغییر رفتار  و یا غلبه بر این ویروس ماند و تا لحظه اخر از کنسل شدن حج خبری ارسال نکرد که صد البته بخاطر جهانی بودن مسئله  حج تمتع تصمیم دیگر سران  کشور ها هم بی تاثیر نبوده است. به همین خاطر  سازمان حج و زیارت  نیز ثبت نام در کاروان ها  را شروع نمود  و از فروردین ماه سال ۹۹  بطور تدریجی  اقدام به  دعوت  و فراخوان  از فیشهای  بعد از  ۱۵/۲/۱۳۸۶  نمود.که پر واضح است که به علت استقبال نکردن  و احتیاط مردم  ظرفیت کاروان ها تکمیل نشد به نحوی که این فراخوان تا فیشهای حج ثبت نامی  تا ۱۰/۸۶  هم رسید که بعد از ان اعلام شد حج تمتع برگزار نخواهد شد.

حال باید منتظر ماند و دید که با پیروزی جهان بر این  ویروس  حج سال بعد چگونه خواهد بود که البته با توجه به اشتیاق  مردم بر این  امر واجب  و پیروزی  بر کرونا  روال حج به حالت عادی  سال های قبل لرگردد و به احتمال  زیاد دارندگان  فیشهای حج باز هم  باید در نوبت  قرار بگیرند. عمق این قضیه هم این است که کسئله حج جهانی  می باشد و هر کشور سالیانه ،سهم مشخصی دارد درصدی از ان مربوط  به عنوان و کارگزاران  و …می باشد.

در هر صورت نقل و انتقال فیش حج همچنان در حال انجام شدن  است و متقضیانی که قصد تهیه و یا واگذاری  فیش حج خود را دارن می توانند به مطالب ذکر شده در بالا استفاده کرده  و بهترین تصمیم را اتخاذ کنند.

نمایش آدرس دفتر روی نقشه